Takpanneplåt

Finns i flera längder
ART.NR: 20536
Plåttak finns både i form av korrugerad takplåt och plåttak som efterliknar takpannor.
Läs mer
Längd:
st
Saldo i butik Välj butik
Välj butik för att se lagerstatus
Köp online
Ange postnummer för leverans och lagerinformation.
Sök efter postnummer
Hjälp med installation?
Vi erbjuder hjälp till fast pris Läs mer

Takpanneplåt

Tjocklek: 0,4 eller 0,5 mm beroende på butik.

Plåttak finns både i form av korrugerad takplåt och plåttak som efterliknar takpannor. Till plåtens fördelar hör att den är lätt - den väger bara cirka fem kilo/kvadratmeter. Det innebär att du slipper dimensionera takkonstruktionen för takbeklädningens egenvikt. (annars nödvändigt för t.ex. lertegel och betongtakpannor). En annan fördel är, att du till skillnad från takpannor kan lägga takplåt på tak som har lutning under 22 grader. Dessutom är plåt lätt att lägga. Bredden på takplåtarna (1080 mm) gör takläggningen snabb och enkel. Plåtarna finns i flera längder som kan kombineras. Därmed kan ofta kapnings momentet undvikas. Ännu en fördel är att livslängden är lång, uppemot 50-60 år, eftersom plåt varken kan frysa eller vittra sönder. Byggmax lämnar 10 års funktionsgaranti på all takplåt.

Fantompannan kräver en taklutning på minst 14 grader. Fantompannan har en enkupig takpanneprofil som bygger på varmförzinkad stålplåt, belagd med en skyddande ytbehandling bestående av totalt 8 skikt . Skarvarna är försedda med vattenrilla som förhindrar att vatten tränger in.

Plåtarna kapas med nibblingsmaskin eller nibblertillsats för borrmaskin. Du kan även använda en fintandad sticksåg för metall. Det är absolut förbjudet att kapa plåten med vinkelslip eftersom den värme som utvecklas av friktionen mellan kapskiva och metall smälter /förstör plåtens rostskydd.

Vid nybyggnation, använd godkänt undertak eller läkt direkt på takstolarna. Vid renovering, kolla att taket är plant. Fäst bärläkten med galvad spik, alternativt skruv, genom ströläkten. Plåtarna monteras från vänster till höger. Placera den första plåten uppe vid nocken, så kan du använda bärläkten som ”stege”.

Bra att tänka på

Var försiktig när du går på ditt plåttak. Gå i vågdalarna och där det finns bärläkt under. Det krävs bygglov inom detaljplanelagt område vid byte av takläggningsmaterial (ibland kan kommunen kräva bygglov vid byte av färg på taket). Svarta tak absorberar mer värme.

Underhåll/Tips

Se till att lacken är hel. Bättringslacka vid behov. Bättringslacka även eventuella klippkanter och kapytor som uppstått vid montaget. Grenar och dylikt som skaver på taket, bör avlägsnas. Undvik att beträda taket i onödan.
Läs mer
Leverantörens artikelnummer BLA20011

Inspireras av våra gör-det-själv guider

  • Båda aluminium och stål kan vara känslig för kontakt med andra typer av metaller, mycket är också beroende på vilken typ av miljö de båda materialen befinner sig i. Du bör ändå ha koll på vilka andra metaller som kommer att finnas på ditt tak. Rostfritt stål bör ej komma i kontakt med zink, aluzink eller förzinkat stål. Aluminium bör ej komma i kontakt med tryckimpregnerat trä samt koppar- eller blydetaljer.