BYGGA GRIND

En grind gör att du kan passera genom ditt staket både till fots och med fordon samtidigt som det hindrar husdjur och barn från att smita ut. En vanlig konstruktion är att bygga ramen till grinden med en snedsträva som bildar ett Z, det är både enkelt och stabilt. I denna guide visar vi en enkel grundkonstruktion men strävorna som fästs på ramen kan du designa hur du vill så att det passar dig.

Innan du börjar

För att få en rejäl grind som håller i många år ska tre saker uppfyllas. Stolparna som grinden ska fästas i måste vara väl förankrade, gångjärnsbeslagen ska vara rejäla och korrekt monterade och sist men inte minst måste grindkonstruktionen i sig vara stabil. Om du vill bygga en ny grind som ska fästas på befintliga stolpar och dessa inte är tillräckligt förankrade, kan du gräva ur runt stolpen och fylla med grovbetong. Det är en väldigt enkel lösning som gör stor skillnad.

Bygg en grind som håller länge

För att få en grind som håller länge kan du bygga med tryckimpregnerat virke, vilket ger en silvergrå patina med tiden om det behandlas med träolja likt en altan. Om du vill ha en målad konstruktion för att matcha husets kulör kan du också använda tryckimpregnerat virke. Det är viktigt att det impregnerade virket får stå en säsong, innan du målar, för att driva ur överflödig impregneringsvätska som annars missfärgar och gör att färgen släpper.

Obehandlat virke målas direkt

Vill du hellre bygga med obehandlat virke så målar du det direkt, på samma sätt som ytterpanel. Grindar frestas hårt av vädrets makter från alla håll, så olja in alla delar först med en impregnerande grundolja innan du stryker den med grundfärg. Var extra noga med ändträ och måla sedan två lager av täckfärgen efter grundningen. Med åren kommer du att behöva måla om grinden och väntar du inte för länge kan det räcka med täckfärg.

Underhåll

Om du har byggt i tryckimpregnerat virke underhålls grinden på samma sätt som en altan. Du kan med fördel underhålla den i samband med att altanen underhålls. Om du har målat konstruktionen med grundolja, grundfärg och täckfärg underhålls den på samma sätt som ytterpanel.

Tänk hållbart

Tryckimpregnerat virke är ett bra alternativ för både grind och stolpar ur både ett tekniskt hållbarhetsperspektiv och ett miljömässigt. Ser du även till att få till en luftspalt mellan stolpens underkant och beslag kommer stolpen att kunna torka upp, vilket ökar dess livslängd. Skyddar du även ändträ i ovankant, antingen med överliggare eller stolphattar, har du skapat goda förutsättningar för en hållbar grind.

TIPS

Om du ska måla grinden är det enklast att måla ramen och spjälorna separat.

Om du vill ha en rundad form på spjälorna kan du lägga en tunn trälist mellan stolparna så att en båge bildas. Rita därefter bågen på spjälorna och såga med en sticksåg.

KOM IHÅG

Dubbelkolla med din kommun vilka regler som gäller för uppförande av grindar.

Förborra alltid innan du skruvar så slipper du sprickbildning i virket.

Material

Din inköpslista för att göra projektet
Trallskruv A2 4,2x42
Trallskruv A2 4,2x42
Rostfri, 250st
Ej i lager
129   kr /st
Hakgångjärn
Ej i lager
159   kr /st
Trälim
Trälim
Ute, D3, 750ml
Ej i lager
74 95 kr /st
Grindklinka
Ej i lager
69 95 kr /st
Träskruv C4 4,5x60
Träskruv C4 4,5x60
Ytbehandlad, 200st
Ej i lager
169   kr /st
Vattenpass
Ej i lager
49 95 kr /st
Stiftpenna Byggmax
Ej i lager
14 95 kr /st
Måttstock
Måttstock
mm-mått
Ej i lager
20   kr /st
Bitssats
Bitssats
31st, Bältesclips
Ej i lager
99 95 kr /st
Kap/gersåg Dewalt DWS773
Kap/gersåg Dewalt DWS773
4500 varv/min, 216mm klingdiameter, 1300W
Ej i lager
2999   kr /st
Kolborstfri Skruvdragare 18V
Kolborstfri Skruvdragare 18V
18v, 2st Li-Ion 1,5 Ah batterier inkl väska
Ej i lager
1595   kr /st
Sticksåg Dewalt DW343K-QS
Sticksåg Dewalt DW343K-QS
Justerbar pendelmekanism, integrerat dammutsug
Ej i lager
1899   kr /st
Fogsvans
Fogsvans
Byggmax, 550mm
Ej i lager
60   kr /st
Borrsats
Borrsats
Kombi-Box
Ej i lager
89 95 kr /st
Raspset 3 delar
Raspset 3 delar
Flat, rund, halvrund
Ej i lager
149   kr /st
Vinkelslip Dewalt
Ej i lager
899   kr /st
Totalsumma Inkl. moms
Från kr

Steg för steg

Följ vår steg-för-steg-guide som hjälper dig med projektet bygga grind.

Steg 1

Kontrollera att båda stolparna som grinden ska monteras på har samma höjd med ett vattenpass. Dubbelkolla också att stolparna står lodrätt i alla riktningar.

Steg 2

För att ta reda på ramens bredd till grinden mäter du öppningen mellan stolparna och drar av 4 cm på måttet. Som exempel kommer vi att använda ett mått på 104 cm mellan stolparna vilket betyder att grindens bredd ska vara 100 cm.

Steg 3

För att bestämma ramens höjd tar du spjälornas längd minus 40 cm. Då hamnar ramens övre och nedre regel ca 20 cm från spjälornas ändar.

Steg 4

Bygg ramen med 45 x 70 mm virke enligt den uppmätta bredden och höjden. Gersåga alla hörn 45⁰ så skyddar du ändträt.

Steg 5

Förborra hörnen med en 4 mm borr. Applicera ett lager trälim för utomhusbruk och skruva därefter ihop hörnen med 5,0 x 90 mm skruv. Tänk på att borra hålen förskjutet från varandra så inte skruvarna krockar med varandra.

Steg 6

Kryssmät ramen genom att mäta diagonalt mellan hörnen. Om samma mått avläses vid båda mätningarna är alla hörn vinkelräta.

Steg 7

Ramen förstärks med en snedsträva av samma virke som ramen tillverkats i. Markera snedsträvans bredd vid båda hörnen.

Steg 8

Placera snedsträvan enligt markeringarna. Lägg därefter något rakt längs ramen och markera på snedsträvan var den ska sågas.

Steg 9

Såga efter markeringarna med en såg av valfri modell. Fogsvans, cirkelsåg eller sticksåg fungerar bra vilket som.

Steg 10

Testa så att snedsträvan passar bra i ramen och finjustera eventuellt med en rasp. Applicera trälim för utomhusbruk och fixera med två 5,0 x 90 mm skruvar i varje ände. Även här är det en fördel om du förborrar med en 4 mm borr så att virket inte spricker.

Steg 11

Använder du obehandlat virke är det nu lämpligt att måla både ramen och alla spjälorna innan du monterar. På så sätt blir det enklare att måla och du kommer åt överallt.

Steg 12

Fäst första och sista spjälan med 4,2 x 55 mm trallskruv i ramens övre och nedre del. Förborra spjälorna med en 4 mm borr innan du skruvar för att undvika att dessa spricker. Båda spjälorna ska ligga kant i kant med ramen och ha ett utstick nedtill på ca 20 cm. Såga gärna spjälornas ändar 15⁰ för att skapa en droppnäsa som underlättar vattenavrinning och skyddar ändträt.

Steg 13

Lägg spjälornas ändar mot en vägg eller liknande och lägg ut de mellanliggande spjälorna. Väggen kommer fungera som mothåll och gör att du får spjälorna i en rak linje.

Steg 14

Använd en linjal eller rak bräda och dra ett streck med en blyertspenna över alla spjälor där skruvarna ska fästas. Förborra därefter två hål i alla spjälorna med en 4 mm borr enligt det markerade strecket.

Steg 15

Såga till en distanskloss och justera klossens storlek tills du får samma distans mellan alla spjälor. Fäst spjälorna med två 4,2 x 55 mm trallskruvar i ramens nedre och övre delar.

Steg 16

För extra stabilitet fästs skruvar även i snedsträvan och på samma sätt som tidigare markerar du mitten med ett streck innan du förborrar och fäster spjälorna med en 4,2 x 55 mm trallskruv i varje spjäla.

Steg 17

Montera beslagen på grindens baksida och ställ därefter grinden i grindhålet och justera in läget med ett vattenpass. Palla upp grinden ca 10 cm för att få en lagom distans till marken.

Steg 18

Sätt i beslagen som ska fästas i stolpen och skruva fast med träskruv som är ca 1 cm kortare än stolpens djup.

Steg 19

Montera grindklinkan genom att först fästa spärren i stolpen och därefter hakregeln i grinden.

KIKA IN GRUPPEN HEMMAFIXARE PÅ FACEBOOK

Här delar vi våra gör det själv-projekt, hjälper varandra om vi fastnar i bygget och tipsar varandra
om smarta hacks. Alla är välkomna, oavsett om du är nybörjare, proffs eller bara drömmer om att någon gång fixa hemma.


Frågor och svar

Här kan du få svar på dina frågor. Ställ en fråga direkt till oss eller bläddra dig fram till ditt svar.

Huvudfråga: Bygga grind