Duschsetet Arnika Nero är en kombinerad tak-och handdusch med blandare.
Från
kr
 3 94900kr
kr
Lägsta priset senaste 30 dagarna
st
Endast online
Postnummer
Förväntas lämna lagret inom
Skickas direkt från leverantör
Uppdelad leverans när du handlar från fler av våra leverantörer
Varan är tillfälligt slut. Förväntas i lager
Ange postnummer för leverans och lagerinformation.
Sök efter postnummer
Passande tillbehör
DUSCHSET ARNIKA NERO DEANTE
Duschsetet Arnika Nero är en kombinerad tak-och handdusch med blandare. Handduschen har en funktion och är justerbar i höjdled och lutning. Blandaren har två praktiska vred i stället för ett standardhandtag. Duschstången är justerbar i höjdled 950–1210 mm.
Teknisk information
Blandartyp: Väggfäst
Höjd: 1210 mm
Bredd: 372 mm
Duschslang: 1500 mm
Handdusch mått: 205x31 mm
Justerbar höjd: 950–1210 mm
Takdusch i stål: Ø250 mm
Garanti hos leverantör: 5 år
Blandare och toaletter består till största delen av material som håller väldigt länge såsom metall eller porslin. Ett läckage som uppstår med tiden är ofta orsakat av att en packning har torkat ut, vilket både är billigt och enkelt att byta ut. Gummi och andra plaster åldras och blir sköra med åren, vilket gör att de spricker och läckage kan uppstå. Genom att enbart byta packningar kan du få en toalett eller blandare som håller i många år till och därmed spara ett utbyte.
Att byta ut din gamla duschblandare är inte speciellt svårt, men det finns en del att tänka på såsom C/C-mått på blandare och hur håltagning i våtrumsvägg utförs korrekt. Så länge du har koll på var avstängningen för vattnet är kan inte så mycket gå fel, och dessutom är blandaren monterad i ett våtutrymme, så om det rinner ut lite vatten under monteringen gör det ingenting.