BYGG ETT RIKTIGT CYKELGARAGE

Ser du till att skapa en dedikerad och lättillgänglig plats för dina cyklar, så ökar sannolikheten att du slipper kryssa mellan alla cyklar eller ha dem lutandes mot huset. Dessutom får cyklarna en skyddad viloplats som gör att de håller sig i skick längre och är torra när ni behöver dem. Tricket är att det ska vara lika lätt att ställa in cykeln på sin plats som att lämna den utanför.

Innan du börjar

Golvet kan bestå av grus eller betongplattor och det underlättar att göra färdigt golvet när plintarna är på plats, men innan väggarna är resta. När stommen är färdig målas den medan staketspjälor och vindskivor med fördel målas innan de monteras. Det går fortare och lättare att måla brädorna på bockar och man undviker att spilla färg på stenläggningen.

Beroende på var du bor kan det krävas bygglov för att uppföra ett cykelgarage eller förråd. Kontakta därför byggnadskontoret i din kommun som har koll på vad som gäller i just ditt fall. Här följer steg-för-steg instruktioner om hur du lyckas med ditt byggprojekt.

Underhåll

En årligt städning av förrådet är en god idé då det lätt kan samla både löv och saker som inte borde vara där.

Målad panel kan behöva tvättas av med jämna mellanrum och efter några år kanske en ommålning kan vara på sin plats.

TIPS

En kap - & gersåg underlättar mycket då det är många bitar som ska kapas.

Var gärna två personer så blir jobbet både lättare och roligare.

KOM IHÅG

Ställ upp cyklar och annat som du planerar att förvara och mät hur mycket plats du faktiskt behöver. Har du möjlighet så tar du till lite extra plats för det kommer garanterat att tillkomma något du vill förvara där.

Material

Din inköpslista för att göra projektet
22X45 YTTERPANEL
22X45 YTTERPANEL
Finsågad gran, G4-2, virkesåtgång: ca 22,3 lpm/m2
x
Slut i lager
11 75 kr /m
x
Regel 45x95
Regel 45x95
C14 klass
x
Slut i lager
37 85 kr /m
x
22X95 YTTERPANEL
22X95 YTTERPANEL
Finsågad gran, G4-2, virkesåtgång: ca 10,6 lpm/m2
x
Slut i lager
19 85 kr /m
x
22X120 YTTERPANEL
22X120 YTTERPANEL
Finsågad gran, G4-2, virkesåtgång: ca 9,1 lpm/m2
x
Slut i lager
24 85 kr /m
x
Underlagspapp 221
Underlagspapp 221
YAP 2200, 15x0,67m, frilagd kant
Slut i lager
319   kr /st
Ytpapp Glaciär 3 Kristallsvart
Ytpapp Glaciär 3 Kristallsvart
SEP 4100, 3 grader, självhäftande, 7x1m, svart
Slut i lager
649   kr /st
Asfaltklister
Slut i lager
49 95 kr /st
Balksko
Balksko
45x137mm
Slut i lager
13 89 kr /st
Vinkel
Vinkel
50x50x35x2,5 mm
Slut i lager
4 85 kr /st
Fotplåt
Fotplåt
2000x150mm, svart
Slut i lager
159   kr /st
Regel 45x145
Regel 45x145
C24 klass
x
Slut i lager
59 85 kr /m
x
Betongplint
Betongplint
700mm, 4", 57kg
Slut i lager
99 85 kr /st
95x95 Stolpe Impregnerad
Slut i lager
89 85 kr /m
Trallskruv C4 4,2x42
Trallskruv C4 4,2x42
Ytbehandlad, 250st
Slut i lager
69 95 kr /st
Träskruv TFT utomhus 5,0x100
Träskruv TFT utomhus 5,0x100
TFT, 5,0x100, C4, 100st, UTGÅENDE
Slut i lager
100   kr /st
Ankarskruv
Ankarskruv
4,8x40, C4, 200st
Slut i lager
109   kr /st
TRÅDSPIK VFZ 75X2,8
TRÅDSPIK VFZ 75X2,8
Varmförzinkad, 250st
Slut i lager
89 95 kr /st
PAPPSPIK VFZ 20X2,1
PAPPSPIK VFZ 20X2,1
Varmförzinkad, 1000st
Slut i lager
99 95 kr /st
Skruv och bricka till Glaciär 3
Skruv och bricka till Glaciär 3
28st per paket, räcker till en rulle Ytpapp Glaciär 3
Slut i lager
99 95 kr /st
Totalsumma Inkl. moms
Från kr

Steg för steg

Följ vår steg-för-steg-guide som hjälper dig med projektet bygga ett riktigt cykelförråd.

Klicka här för att ladda ner ritningen

Steg 1

Mät ut exakt var de tre plintarna ska stå och gräv hål ca 200 mm djupare än plintens höjd. Fyll botten med grus och packa hårt. Sätt ner plintarna och justera höjd och placering. Återfyll med grus och jord och vattna så att marken sätter sig runt plinten.

Steg 2

Såga till 3 st 1700 mm långa stolpar A av stolpe 95x95 mm. Såga urtag 45x145 mm för regeln B i övre änden på stolparna A.

Steg 3

Placera stolparna i plintjärnen. Lägg tillfälligt ett mellanlägg på 25 mm under så att stolpen hänger fritt från betongplinten. Staga upp stolparna med snedsträvor. Kontrollera med vattenpass att stolparna står rakt. Borra och skruva fast dem med genomgående bult 10x100 mm. Ta bort den lilla klossen under stolpen igen.

Steg 4

Såga till en 3400 mm lång bärlina B av regel 45x145 mm. Lägg upp bärlinan B i urtagen på stolparna A och skruva fast den med 4 st rostskyddad skruv 5,0x80 mm i varje stolpe.

Steg 5

Såga till ytterligare en 3400 mm lång bärlina B av regel 45x145 mm. Mät ut placeringen och skruva fast den i fasaden med 8 st rostskyddade skruv 5,0x100 mm (i träfasad, välj annars skruv efter fasadtyp).

Steg 6

Såga till en stående väggregel C av regel 45x95 mm. Montera regeln C med 4 st rostskyddade skruv 5,0x100 mm i den ände av skjulet som ska ha vägg

Steg 7

Såga till 2 st 1390 mm långa staketreglar D av regel 45x95 mm. Såga till 2 st 1990 mm långa staketreglar D av regel 45x95 mm. Placera staketreglarna D och E 22 mm in från utsidan av stolparna A och väggregeln C och montera dem med vinkelbeslag och ankarskruv 4,8x40 mm. 

Steg 8

Såga till 5 st 2430mm långa takreglar F av regel 45x95 mm. Snedsåga ena änden så den ansluter mot fasaden. Fördela takreglarna F jämnt med de yttersta i liv med hörnstolparna. Montera med balkskor och ankarskruv 4,8x40 mm mot bärlinan på väggen och med 2 st vinkelbeslag per takregel mot bärlinan på stolparna. 

Steg 9

Såga till 31 st 1310 mm långa plankbrädor G av ytterpanel 22x120 mm. Fäst dem på reglarna D och E med trallskruv 4,2x42 mm. Fäst med 2 skruv upptill och 2 skruv nertill. 

Steg 10

Spika råspont 20x95 mm H på takreglarna med trådspik 75x2,8 mm. Taket ska vara 3400 mm på längden. Börja längst ner och sätt upp råsponten i längder med gott mått så att de sticker ut lite för långt på sidorna. Mät upp, markera och såga rent när all råspont är på plats. Den sista brädan mot väggen är enklare att såga till innan den monteras. Använd hela längder. Om du måste skarva – gör det över den mittersta takregeln.

Steg 11

Montera takfotsplåten med pappspik 2,1x20 mm.

Steg 12

Mät upp och såga till 2 st 2430 mm långa trekantslister 50x50 mm J och 2 st 2430 mm långa ytterpanel 21x45 mm till förstärkningslist L. Skruva fast förstärkningslisten L med några trallskruv i trekantslisten J. Montera de förstärkta trekantslisterna i takets kortändar. Fäst med trallskruv 4,2x42 mm från råspontens undersida

Steg 13

Klä taket med ett lager underlagspapp och ett lager ytpapp enligt tillverkarens anvisningar.

Steg 14

Mät upp och såga till vindskivorna K av ytterpanel 22x120mm. Snedsåga i den ände som ska sitta mot väggen. Skruva fast vindskivorna med trallskruv 4,2x55 mm. Mät upp och såga till vattbrädorna K. Skruva fast med trallskruv 4,2x55 mm i vindskiva och förstärkningslist.