Fotplåt
Fotplåt
72056
P-200007
0,5 mm
ART.NR: 200007
Fotplåten används för att förhindra vattenläckage mellan hängränna och tak.
175
kr
kr
1) { qty = qty - 1 }">
st
En eller flera av produkterna som du har i varukorgen kommer inte att vara tillgängliga om du byter butik. Är du säker på att du vill byta?
Saldo i butik
Välj butik
Lagersaldo i butik
Sök butik
Priset kan skilja mellan våra butiker.
Hjälp med installation?
Vi erbjuder hjälp till fast pris
Läs mer
Fotplåt
Fotplåten används för att förhindra vattenläckage mellan hängränna och tak. Vid montering av fantompannor är fotplåten nödvändig som startplåt närmast hängrännan för att kunna skruva fast den första raden av fantompannor. Detta krävs för att de följande fantompannorna ska stämma överrens med avståndet mellan bärläkten som är 35 cm.
Utstickets bredd: 40 mm
Fotplåten fästs med vanligtvis med trådspik 60mm vardera sidan. Skruvarna som fäster fantompannorna skruvas därefter även genom fotplåten.
Läs mer
Utstickets bredd: 40 mm
Infästningar
Fotplåten fästs med vanligtvis med trådspik 60mm vardera sidan. Skruvarna som fäster fantompannorna skruvas därefter även genom fotplåten.
Inspireras av våra gör-det-själv guider
-
Båda aluminium och stål kan vara känslig för kontakt med andra typer av metaller, mycket är också beroende på vilken typ av miljö de båda materialen befinner sig i. Du bör ändå ha koll på vilka andra metaller som kommer att finnas på ditt tak. Rostfritt stål bör ej komma i kontakt med zink, aluzink eller förzinkat stål. Aluminium bör ej komma i kontakt med tryckimpregnerat trä samt koppar- eller blydetaljer.